JAK SE NAUČIT STÍNOVAT
Jak stínovat kresby
Chcete, aby vaše skicy, karikatury a kresby byly realističtější? Pak se naučte stínovat. Stínování dodá kresbám hloubku, kontrast, charakter a dokonce i zdání pohybu. Když se naučíte pracovat se světlem a stínem, vaše umělecké vyjádření se zlepší. Ať už kreslíte jen pro radost, nebo se chcete naučit kreslit třeba kvůli škole.
Postup
Vyberte si ty správné pomůcky. I když můžete kreslit obyčejnou tužkou a na kancelářský papír, abyste dosáhli opravdu profesionálních výsledků, budete potřebovat speciální tužky. Cenově dostupné grafitové tužky seženete ve většině papírnictví nebo potřeb pro výtvarníky. Pokud můžete, pořiďte si také pevný papír s jemným zrnem, který bude dobře absorbovat tužku při stínování.
- Umělecké tužky se vyrábějí od nejměkčích po nejtvrdší. většinou je to na nich označeno písmeny "B" nebo "H". "B" označuje měkký grafit a nečastěji je k sehnání jako 8B, 6B, 4B, a 2B s tím, že 8B je nejměkčí. "H" je naopak tvrdý grafit, kdy 8H je nejtvrdší a 2H je nejměkčí.
- Pro nejlepší stínování použijte tu nejměkčí tužku, kterou máte k dispozici. Bude se pak snáze roztírat a vytvářet měkké okraje. S tvrdou tužkou to bude mnohem těžší.
- Klasické školní tužky mají většinou tvrdost HB, což je uprostřed mezi H a B. Pokud jinou nemáte, můžete ji samozřejmě použít, ale s měkkou tužkou se zkrátka pracuje lépe.
- Papír, který je příliš hladký (jako ten kancelářský), nebo příliš hrubý (jako skicák) je velmi těžké vystínovat. Pokud můžete, kreslete raději na speciální papír pro výtvarníky.[1]
Vytvořte si základní osu vaší kresby. Použijte buď skutečný předmět ze života, nebo si ho vyfotografujte a kreslete podle vytištěné fotografie. Předmět musí být nehybný a vy budete potřebovat dostatek času, abyste nakreslili dobrou skicu.
- Porozhlédněte se po domě, zda něco vhodného nenajdete. Předměty, jako například květiny, rostliny, kuchyňské náčiní nebo nástěnné hodiny mohou posloužit velmi dobře. nebojte se použít cokoliv chcete, třeba sošku nebo klobouk.
- Věnujte pozornost jevu, zvanému "negative space". To je prostor, okolo objektu kresby, který by zůstal v případě, že byste objekt odstranili. Například, pokud kreslíte židli, je to prostor mezi sedákem a nohama židle.
- Pokud kreslíte podle fotografie, můžete ji před tiskem převést na stupně šedi. Pomůže vám to, uvědomit si rozložení stínů lépe, než u barevné fotografie.
Sestavte si svou škálu odstínů. Odstíny vám pomohou určit hloubku stínů na každé části vaší kresby. Úplná škála sahá od bílé po černou, mezi kterými je mnoho odstínů šedé. U většiny kreseb si nicméně vystačíte s 5 podobnými odstíny.
- Abyste si vytvořili paletu odstínů, začněte nakreslením dlouhého obdélníku. Můžete to udělat třeba na okraji vašeho papíru, na který budete kreslit. Pokud chcete, může to být i samostatný papír.
- Rozdělte obdélník na 5 částí a nadepište je čísly 1-5. Můžete jich samozřejmě udělat více, než jen 5, ale 5 je dobré číslo pro začátek.
- S každým číslem stínování ztmavte: číslo 1 by mělo být úplně bílé, 2 lehce vystínované, 3 by mělo být středně tmavé, 4 hodně tmavé a 5 tak tmavé, jak jen dokážete.
- Na vaší škále by neměla být černá i bílá, pokud tedy kreslený objekt není pod přímým, ostrým zdrojem světla. měli byste vždy pracovat s odstíny šedé.
Uvědomte si, kde je zdroj světla. Budete stínovat podle toho, kde leží světelný zdroj: nejjasnější (nejsvětlejší) bude to, co leží blízko světla, nejtmavší bude to, co leží nejdál.
- věnujte velkou pozornost nejrůznějším odrazům a leskům, ty často bývají nejsvětlejším místem kresby. Nezapomeňte je ve své kresbě naznačit.
- Váš světelný zdroj bude vytvářet stíny, které musíte vyplnit. Stíny jsou tím, co dodává kresbě realističnost, takže na ně nezapomeňte, podobně jako na světlé plochy.
Vyberte si způsob stínování. Záleží to na objektu kresby, na zdroji světla a na textuře, jejíž dojem chcete vyvolat. Můžete si proto vybrat z několika základních způsobů stínování, jako je jednosměrné stínování, stínování křížem krážem a stínování do kroužku.
- Jednosměrné stínování je kreslení mnoha rovnoběžných čárek, které jsou velmi blízko u sebe a vytvoří stín. Nejlépe se hodí pro hladké objekty bez textury, nebo pro věci, které mají rovnoběžnou, hladkou strukturu, například vlasy.
- Křížem krážem je metoda, při které kreslíte malá písmena X. je to skvělý způsob, jak rychle ztmavit část obrazu a zároveň mu dát texturu.
- Stínování do kroužku je kreslení malých, překrývajících se kroužků. Čím dále od sebe budou a čím silnější čáry je budou tvořit, tím víc textury do obrázku přidáte, pokud naopak budou blízko a pravidelné, vytvoříte hladké přechody.[2]
Vytvořte základní stínování vaší kresby. Protože jste stále ještě ve fázi "plánování", nepoužívejte příliš tmavou barvu, abyste mohli gumovat a vytvářet tak světlá místa. na tužku netlačte, kreslete zlehka.
- Tu část kresby, která bude nejsvětlejší, nechte bílou. nebo můžete gumou na vystínované ploše vytvořit odrazy a odlesky.
- Neustále během kreslení pozorujte svůj objekt a porovnávejte ho s kresbou. Snažte se, aby hlavní stíny a odlesky byly na správných místech.
přidávejte další vrstvy stínů. Postupně ztmavujte, respektive postupně přidávejte další tenké vrstvy stínování. Kontrast mezi tmavými a světlými pkochami by měl být čím dál zřetelnější.
- Jako pomůcku využívejte svou škálu odstínů. Pomůže vám, aby byla kresba konzistentní.
- Nespěchejte. "je to podobné, jako když ve fotokomoře pomalu vzniká černobílá fotografie. Trpělivost je klíčová."
- Jak budete prohlubovat stíny, původní kostra kresby začne zvolna mizet. Ve skutečném světě má většina předmětů ostré kontury - jednoduše změna prostoru a hmoty. To samé by mělo platit pro vaši kresbu. Neobkreslujte konturu, pouze prohlubujte stíny.
Rozetřete vystínované oblasti do ztracena. Pro nejlepší výsledky si pořiďte speciální pomůcku na stínování. Ta vyhladí všechny ostré kontury a stínování bude díky ní postupné a přirozené. Držte tento nástroj stejně, jako držíte tužku. Nejprve tlačte velmi zlehka, dokud si neosvojíte ten správný grif. Pokud uděláte chybu, nebojte se, můžete ji kdykoliv opravit.
- Můžete samozřejmě roztírat stíny i prsty nebo štětičkou na čištění uší, pokud nemáte speciální nástroj.
- Gumou rozjasněte místa, která jste nechtěně vystínovali. Může se to stát například okolo kostry kresby, nebo v místech, kam by mělo dopadat přímé světlo.[3]
- Mějte na paměti, že spousta lidí, včetně slavných malířů, nebyla tak dobrá, jako jsou teď, když začínala.
Tipy
- Mezi vaším zápěstím a kresbou mějte položený kus papíru. Zabráníte tak tomu, abyste si dílko nechtěně rozmazali.
- Držte tužku téměř horizontálně k papíru a při stínování by měla být naplocho. Nekreslete hrotem. Stínování tak bude měkčí a plynulejší.
- Použijte silný zdroj světla. Zvýrazní to kontrast mezi světlými a zastíněnými plochami.
- Pokud si nechtěně kresbu rozmažete, použijte vinylovou gumu. Vinylová guma odstraní tužku a přitom nepoškodí papír.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář